0312 283 41 00
0552 426 25 33

TOEIC

TOEIC Nedir?

The Test of English for International Communication (TOEIC) ana dili İngilizce olmayan kişiler için bir İngilizce yeterlilik sınavıdır. Uluslararası bir ortamda çalışan kişilerin gündelik iletişimdeki İngilizce kullanma becerilerini ölçer. Sınav sonuçları kişilerin iş, ticaret ve endüstri alanında çalışan diğerleriyle İngilizce olarak ne kadar iyi iletişim kurduğunu gösterir. Sınav gündelik yaşamı sürdürürken kullanılan İngilizce'den başka özel bir uzmanlık bilgisi ya da kelime dağarcığı gerektirmez. TOEFL, GRE, GMAT gibi uluslar arası sınavların hazırlayıcısı olan Eğitimsel Test Servisine (ETS) bağlıdır.

Sınav Süresi ve İçeriği

Sınavda iş yazışmaları, emailler, sipariş formları gibi metinlerin ve telefon konuşmalarının vs. anlaşılmasının gerekli olduğu çok sayıda soru bulunmaktadır. Sınav 2 saat sürmektedir. Çoktan seçmeli 200 soru içerir. Klasik TOEIC Dinleme ve okuduğunu anlama olmak üzere 2 bölümden oluşur.

Dinleme:
100 soru vardır. Kendi içinde 4 bölüme ayrılır. Ses kayıtlarını dinleme ile yapılan bu çalışmada öğrenci diyaloglar, çeşitli cümle yapıları, telefon görüşmeleri, kısa konuşmalar dinler. Tahmini sınav süresi 45 dakikadır.• 1. bölüm - 4 cevap şıkkı olan, 20 sorudan oluşan fotoğraflar bölümü
* 2. bölüm - 3 cevap şıkkı olan, 30 sorudan oluşan soru/cevap bölümü
* 3. bölüm - 4 cevap şıkkı olan, 30 sorudan oluşan kısa diyaloglar bölümü
* 4. bölüm - 4 cevap şıkkı olan, 20 sorudan oluşan kısa konuşmalar bölümü

Okuduğunu Anlama:
100 soru vardır. İçeriğe bağlı olarak iş yazışmaları, iletiler, vb içerikte soruların cevaplanması istenir. Tahmini sınav süresi 75 dakikadır.
* 5. bölüm - 4 cevap şıkkı olan, 40 sorudan oluşan cümle tamamlama bölümü
* 6. bölüm - 4 cevap şıkkı olan, 20 sorudan oluşan yanlışı bulma bölümü
* 7. bölüm - 4 cevap şıkkı olan, 40 sorudan oluşan okuduğunu anlama bölümü
Sınav bitiminde öğrenci kişisel bilgilerini ve eğitim, iş tecrübesi ile ilgili anket sorularını da cevaplamak durumundadır.

Yenilenen TOEIC sınavı TOEFL gibi 4 beceriyi de ölçecek şekilde hazırlanmıştır.
Bunlar;
* Okuduğunu anlama
* Dinlediğini anlama
* Yazma
* Konuşma
Becerileridir.

Kimler Katılabilir?

Bu sınav büyük şirketlerden, finans kurumlarına, bireylere, eğitim kurumlarına kadar herkes için uygundur. Kişilerin İngilizce yeterliliğine dayalı olarak karar verebilmesini, İngilizce bilgisi gerektiren bir pozisyona uygunluk durumu veya dil bilgisi düzeyinin onaylanması amaçlarıyla kullanılabilir. Bazı üniversitelerde de mezuniyete yakın dönemlerde öğrencilerin İngilizce düzeylerini belirlemek için bu sınav istenmektedir.

TOEIC Sınav Sonuçları


TOEIC Yeterlilik Tablosu, alınan skorla yerine getirilebilecek işleri özetlemektedir. Bu belge mevcut durumu ve hedefleri belirlemede büyük fayda sağlamaktadır. TOEIC Sınavı alt bölümlerden alınan alt skorlar ve toplam puan olmak üzere hesaplanır. Her alt puan 5-495, toplam puan ise 10-990 arasında farklılık gösterir.

TOEIC sınavı geçme ve kalma esasına bağlı değildir. TOEIC, istenilen yeterlilikte olunup olunmadığını belirlemek amaçlı hazırlanmış bir sınavdır. Örneğin bu sınav sonucuna göre Şirketler kendi çalışanlarının standartlarını belirlerken, okullar öğrencilerini eğitim için uygun seviyeye yerleştirmek için kullanabilirler.